Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunečním tunelem

Uznání a copyright: Arne Erisoty

Dnes v 05:30 UT se Slunce zastaví. Zastaví svůj vytrvalý pohyb k jižním deklinacím a začne svoji každoroční pouť na sever, tato událost je známa jako slunovrat. Prosincový slunovrat znamená na severní polokouli začátek astronomické zimy. Pokud někdy budete ve Velké pouštní pánvi kousek od Lucinu v Utahu v USA, tak ve dnech kolem slunovratu můžete sledovat východy a západy Slunce ve slunečním tunelu. Sluneční tunely jsou monumentální pozemní prací umělkyně Nancy Holtové a tvoří je čtyři betonové roury o průměru 9 stop (2,7 m) dlouhé 18 stop (5,4 m). Tunely jsou uspořádány do širokého X tak, aby se dosáhlo slunovratových východů a západů Slunce. Na tomto záběru přes sluneční tunel je Slunce právě na obzoru. Ten chladný, podmračný západ Slunce byl poblíž zimního slunovratu 2010. Díry po stranách rour jsou uspořádány tak, aby v průběhu dne promítaly na své vnitřní stěny skvrny slunečního světla a důležité hvězdy v souhvězdích Draka, Persea, Holubice a Kozorožce. Příznivci planetárních pozemních prací a nebeského krajinného umění by si měli poznamenat, že tyto sluneční tunely jsou asi 150 mil autem od Spiral Jetty od Roberta Smithsona (minulý manžel Holtové).

Štítky: Slunovrat, Roční období, Sun tunnels, Earthworks, Landart


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »