Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SDSSJ1430: Galaktický Einsteinův prstenec

Uznání: A. Bolton (UH/IfA) for SLACS and NASA/ESA

Co je velké a modré, že dokáže obalit celou galaxii? Přelud gravitační čočky. Na snímku nahoře vlevo gravitace normální bílé galaxie gravitačně zbortila světlo z mnohem vzdálenější modré galaxie. Normálně by takový ohyb světla vyústil do dvou jednotlivých obrazů vzdálené galaxie, ale v tomto případě je uspořádání čočky tak precizní, že obraz galaxie v pozadí je zborcen do téměř úplného prstence. Jelikož takový efekt čočky do jistých podrobností předpověděl před více jak 70 lety Albert Einstein, tak se prstencům jako je je SDSSJ1430 říká Einsteinovy prstence. SDSSJ1430 byl objeven při pozorovací kampani SLACS (Sloan Lens Advanced Camera for Surveys), což je pozorovací program, který zkoumá kandidáty na gravitační čočky nalezené při přehlídce SDSS (Sloan Digital Sky Survey) za pomoci kamery ACS Hubblova kosmického dalekohledu. Silné gravitační čočky jako je SDSSJ1440 jsou více než jenom zvláštností, jejich vícenásobné části astronomům umožňují určit hmotnost a obsah temné hmoty galaxií popředí čočky. Na základě těchto zjištění údaje ze SLACS nyní například ukazují, že podíl temné hmoty narůstá s celkovou hmotností galaxií. Vložené obrázky vpravo odshora dolů ukazují počítačem rekonstruhované obrazy toho, jak opravdu vypadá modrá galaxie v pozadí, jak vypadá bílá galaxie v popředí a jen modré světlo z galaxie v pozadí prošlé čočkou.

Štítky: Gravitační čočky, SDSSJ1430, Einstein ring


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »