Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obíhání černé díry v její fotonové sféře

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU)

Jaké by to bylo přiblížit se až k černé díře? Jedním zvlášť zajímavým místem u černé díry je její fotonová sféra, kde fotony mohou obíhat po kružnicích a tato sféra je o 50 procent dále, než horizont událostí. Pokud byste se dívali z fotonové sféry kolem černé díry, tak by se polovina oblohy jevila zcela černá, polovina by byla neobvykle jasná a zadek vaší hlavy by byl uprostřed. Počítačem animované video nahoře zobrazuje tento pohled z fotonové sféry. Důvodem proč je nižší oblast černá je, že světelné dráhy z této tmavé oblasti přicházejí z černé díry, která klasicky neemituje žádné světlo. Horní polovina oblohy je zase neobvykle jasná, vykazuje modrý posuv a ukazuje vzrůstající počty celých obrazů oblohy stále těsněji u sebe k přelomu temné a jasné části uprostřed. Tento předěl světla a tmy je fotonová sféra, vaše poloha, a jelikož fotony tam mohou obíhat po kružnicích, tak světlo zezadu vaší hlavy může obkroužit černou díru a dostat se až do vašich očí. Žádné místo na obloze není před vámi ukryté, hvězdy, které by normálně byly za černou dírou, nyní rychle prolétly kolem Einsteinova prstence, který se jeví nad horizontální čarou asi čtvrtinu od horní části videa. Video nahoře je součástí řady videí, které vizuálně zkoumají vesmír kolem horizontu událostí.
(Pro pořádek: Tvůrce videa Robert Nemiroff je editorem APODu.)

Štítky: Černá díra, Einstein ring, Video, Photon sphere


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »