Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Robert Gendler

Možná nejslavnější hvězdokupu na obloze Plejády lze vidět bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Plejádám se také říká (česky) Kuřátka, (anglicky) Sedm sester a M45, přičemž se jedná o nejjasnější a nejbližší otevřenou hvězdokupu. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a měří pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře je zcela zřejmé, že kolem jasných hvězd jsou modré reflekční mlhoviny. V Plejádách byly také nalezeni slabí hnědí trpaslíci s nízkou hmotností. (Editorská poznámka: Výrazné difrakční paprsky jsou způsobovány dalekohledem samotným a považují se buď za rušivé, nebo zvyšující estetickou hodnotu, záleží na pohledu.)

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, M45


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »