Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Robert Gendler

Možná nejslavnější hvězdokupu na obloze Plejády lze vidět bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Plejádám se také říká (česky) Kuřátka, (anglicky) Sedm sester a M45, přičemž se jedná o nejjasnější a nejbližší otevřenou hvězdokupu. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a měří pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře je zcela zřejmé, že kolem jasných hvězd jsou modré reflekční mlhoviny. V Plejádách byly také nalezeni slabí hnědí trpaslíci s nízkou hmotností. (Editorská poznámka: Výrazné difrakční paprsky jsou způsobovány dalekohledem samotným a považují se buď za rušivé, nebo zvyšující estetickou hodnotu, záleží na pohledu.)

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, M45


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »