Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dráhy hurikánů na Zemi

Uznání a copyright: John Nelson, IDV Solutions

Měli byste se bát hurikánů? Pomůže vám, když se podíváte, kde byly hurikány v minulosti. Mapa Země nahoře ukazuje dráhu každého hurikánu zaznamenaného od roku 1851. Při pohledu do minulosti je vidět vzrůstající neúplnost záznamů. Mapa nahoře graficky znázorňuje, že hurikány, někdy se nazývají cyklony nebo tajfuny podle toho, kde vznikají, obvykle nastávají nad vodou, což má smysl, jelikož odpařování teplé vody jim dodává energii. Mapa nahoře ukazuje, že hurikány nikdy nepřekračují rovník, a ani se k němu moc nepřibližují, jelikož Coriolisův jev se zde blíží nule a hurikány pro svou cirkulaci potřebují Coriolisovu sílu. Coriolisova síla také způsobuje, že se obloukovitá dráha hurikánů odvrací od rovníku. Ačkoliv neúplnost dlouhodobé trendy zamlžuje a převážný výskyt hurikánů zůstává předmětem výzkumu, tak se hromadí důkazy, že hurikány jsou v průměru v posledních 20 letech v Severním atlantickém oceánu běžnější a silnější.

Štítky: Země, Hurricanes, Climate


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »