Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dráhy hurikánů na Zemi

Uznání a copyright: John Nelson, IDV Solutions

Měli byste se bát hurikánů? Pomůže vám, když se podíváte, kde byly hurikány v minulosti. Mapa Země nahoře ukazuje dráhu každého hurikánu zaznamenaného od roku 1851. Při pohledu do minulosti je vidět vzrůstající neúplnost záznamů. Mapa nahoře graficky znázorňuje, že hurikány, někdy se nazývají cyklony nebo tajfuny podle toho, kde vznikají, obvykle nastávají nad vodou, což má smysl, jelikož odpařování teplé vody jim dodává energii. Mapa nahoře ukazuje, že hurikány nikdy nepřekračují rovník, a ani se k němu moc nepřibližují, jelikož Coriolisův jev se zde blíží nule a hurikány pro svou cirkulaci potřebují Coriolisovu sílu. Coriolisova síla také způsobuje, že se obloukovitá dráha hurikánů odvrací od rovníku. Ačkoliv neúplnost dlouhodobé trendy zamlžuje a převážný výskyt hurikánů zůstává předmětem výzkumu, tak se hromadí důkazy, že hurikány jsou v průměru v posledních 20 letech v Severním atlantickém oceánu běžnější a silnější.

Štítky: Země, Hurricanes, Climate


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »