Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu nad Německem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Může vzduch svítit? Může, ale obvykle je těžké to uvidět. Za správných podmínek je ovšem možné vidět slabou záři ve výši nad 90 kilometrů, nejsnadněji na dlouhé expozici širokoúhlou kamerou. Stejné světélkování vzduchu lze často spatřit při pohledu dolů na snímcích z oběžné dráhy Země jako slabé oblouky, které se vznášejí nad povrchem. Několik takových zelených pásů světélkujícího vzduchu je vidět na snímku nahoře mezi béžovými mraky, nad zakřivenou Zemí, za stopou letadla a před třpytivými hvězdami. Záře vzniká především excitací atomů ultrafialovým světlem ze Slunce, přičemž pásy jsou důsledkem fluktuací hustoty způsobované vzhůru se pohybujícími se atmosférickými gravitačními vlnami. Snímek nahoře zachytil v polovině července oblohu nad městem Weikersheim v Německu. Záři vzduchu může také vyvolat blýskání a polární záře, ale důsledky částicových srážek jsou prchavější.

Štítky: Atmosféra, Germany, Mouse over, Světélkování vzduchu


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »