Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu nad Německem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Může vzduch svítit? Může, ale obvykle je těžké to uvidět. Za správných podmínek je ovšem možné vidět slabou záři ve výši nad 90 kilometrů, nejsnadněji na dlouhé expozici širokoúhlou kamerou. Stejné světélkování vzduchu lze často spatřit při pohledu dolů na snímcích z oběžné dráhy Země jako slabé oblouky, které se vznášejí nad povrchem. Několik takových zelených pásů světélkujícího vzduchu je vidět na snímku nahoře mezi béžovými mraky, nad zakřivenou Zemí, za stopou letadla a před třpytivými hvězdami. Záře vzniká především excitací atomů ultrafialovým světlem ze Slunce, přičemž pásy jsou důsledkem fluktuací hustoty způsobované vzhůru se pohybujícími se atmosférickými gravitačními vlnami. Snímek nahoře zachytil v polovině července oblohu nad městem Weikersheim v Německu. Záři vzduchu může také vyvolat blýskání a polární záře, ale důsledky částicových srážek jsou prchavější.

Štítky: Atmosféra, Germany, Mouse over, Světélkování vzduchu


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »