Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu nad Německem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Může vzduch svítit? Může, ale obvykle je těžké to uvidět. Za správných podmínek je ovšem možné vidět slabou záři ve výši nad 90 kilometrů, nejsnadněji na dlouhé expozici širokoúhlou kamerou. Stejné světélkování vzduchu lze často spatřit při pohledu dolů na snímcích z oběžné dráhy Země jako slabé oblouky, které se vznášejí nad povrchem. Několik takových zelených pásů světélkujícího vzduchu je vidět na snímku nahoře mezi béžovými mraky, nad zakřivenou Zemí, za stopou letadla a před třpytivými hvězdami. Záře vzniká především excitací atomů ultrafialovým světlem ze Slunce, přičemž pásy jsou důsledkem fluktuací hustoty způsobované vzhůru se pohybujícími se atmosférickými gravitačními vlnami. Snímek nahoře zachytil v polovině července oblohu nad městem Weikersheim v Německu. Záři vzduchu může také vyvolat blýskání a polární záře, ale důsledky částicových srážek jsou prchavější.

Štítky: Atmosféra, Germany, Mouse over, Světélkování vzduchu


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »