Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu nad Itálií

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Na této poklidné noční obloze se nad výraznými vrcholy italských Alp známými jako Tre Cime di Lavaredo vypíná vznešený oblouk Mléčné dráhy. Scéna tohoto 180° panorámatu složeného ze 4 expozic z 24. srpna je orientována na sever a oblohu zalévá tajemné zelené světlo. Ty jemně zářící pásy ovšem nejsou polární září, ale světelkující vzduch. Na rozdíl od polárních září, které jsou vyvolávány srážkami vzduchu s vysokoenergetickými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, vzduch světélkuje díky chemiluminiscenci, tedy vytváří světlo chemickou reakcí a nachází se kolem celé zeměkoule. Chemickou energii poskytuje extrémní ultrafialové záření Slunce. Zelená barva světélkování vzduchu pochází podobně jako u polárních září z výšek kolem 100 kilometrů a dominuje jí emise excitovaných atomů kyslíku. Světélkování vzduchu je snadněji vidět u obzoru a způsobuje, že noční obloha nemůže být nikdy zcela tmavá.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Chemiluminescence


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »