Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu nad Itálií

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Na této poklidné noční obloze se nad výraznými vrcholy italských Alp známými jako Tre Cime di Lavaredo vypíná vznešený oblouk Mléčné dráhy. Scéna tohoto 180° panorámatu složeného ze 4 expozic z 24. srpna je orientována na sever a oblohu zalévá tajemné zelené světlo. Ty jemně zářící pásy ovšem nejsou polární září, ale světelkující vzduch. Na rozdíl od polárních září, které jsou vyvolávány srážkami vzduchu s vysokoenergetickými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, vzduch světélkuje díky chemiluminiscenci, tedy vytváří světlo chemickou reakcí a nachází se kolem celé zeměkoule. Chemickou energii poskytuje extrémní ultrafialové záření Slunce. Zelená barva světélkování vzduchu pochází podobně jako u polárních září z výšek kolem 100 kilometrů a dominuje jí emise excitovaných atomů kyslíku. Světélkování vzduchu je snadněji vidět u obzoru a způsobuje, že noční obloha nemůže být nikdy zcela tmavá.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Chemiluminescence


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »