Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4628: Mlhovina Kreveta

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Jižně od hvězdy Antares v ocasu na mlhoviny bohatého souhvězdí Štíra (Scorpius) se nachází emisní mlhovina IC 4628. Blízké žhavé, hmotné hvězdy, staré jen milióny let mlhovinu ozařují neviditelným ultrafialovým světlem, které zbavuje atomy o elektrony. Elektrony se nakonec zase s atomy rekombinují a tak vzniká viditelná zář mlhoviny, které dominuje červená emise vodíku. Zobrazená oblast měří asi 250 světelných let, leží ve vzdálenosti zhruba 6000 světelných let a na obloze zabírá zdánlivou velikost čtyř úplňků. Mlhovina je také katalogizovaná jako Gum 56 podle australského astronoma Colina Stanley Guma, ovšem astronomové, kteří mají rádi mořské plody, by mohli toto kosmické mračno znát jako mlhovina Kreveta.

Štítky: Emisní mlhovina, Star-forming region, Ic4628, Gum56, Prawn nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »