Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické paprsky u Voyageru 1

Uznání: Voyager Project, NASA

Dvojice kosmických sond vypuštěných na takzvanou velkou cestu k vnějším planetám v roce 1977 také příhodně směřuje ve směru slunečního pohybu vůči okolním hvězdám. O 35 let později se zdá, že se Voyager 1 blíží k hranici sluneční heliosféry a mezihvězdného prostoru. Heliosféra je pochopitelně říší Slunce definovaná vlivem slunečního větru a magnetickým polem Slunce. Ale jak určit, zda už kosmická sonda překračuje hranice do mezihvězdného prostoru? Jednou známkou by mohl být náhlý vzrůst energetických kosmických paprsků. Tyto vysokoenergetické částice urychlené vzdálenými supernovami proudí kosmickým prostorem v naší Galaxii, ale normálně je odkloní nebo zpomalí naše heliosféra. Tento diagram, který pokrývá období 12 měsíců (září 2011 až 2012), ukazuje dramatický vzrůst detekce kosmických paprsků kosmickou sondou Voyager 1 v minulých měsících. Voyager 1 je nyní 18 miliard kilometrů (17 světelných hodin, neboli 122 astronomických jednotek) od Slunce a brzy může být první kosmickou sondou ze Země, která vstoupí do říše hvězd.

Štítky: Kosmická loď, Voyager, Cosmic ray, Heliosphere, Interstellar space


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »