Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické paprsky u Voyageru 1

Uznání: Voyager Project, NASA

Dvojice kosmických sond vypuštěných na takzvanou velkou cestu k vnějším planetám v roce 1977 také příhodně směřuje ve směru slunečního pohybu vůči okolním hvězdám. O 35 let později se zdá, že se Voyager 1 blíží k hranici sluneční heliosféry a mezihvězdného prostoru. Heliosféra je pochopitelně říší Slunce definovaná vlivem slunečního větru a magnetickým polem Slunce. Ale jak určit, zda už kosmická sonda překračuje hranice do mezihvězdného prostoru? Jednou známkou by mohl být náhlý vzrůst energetických kosmických paprsků. Tyto vysokoenergetické částice urychlené vzdálenými supernovami proudí kosmickým prostorem v naší Galaxii, ale normálně je odkloní nebo zpomalí naše heliosféra. Tento diagram, který pokrývá období 12 měsíců (září 2011 až 2012), ukazuje dramatický vzrůst detekce kosmických paprsků kosmickou sondou Voyager 1 v minulých měsících. Voyager 1 je nyní 18 miliard kilometrů (17 světelných hodin, neboli 122 astronomických jednotek) od Slunce a brzy může být první kosmickou sondou ze Země, která vstoupí do říše hvězd.

Štítky: Kosmická loď, Voyager, Cosmic ray, Heliosphere, Interstellar space


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »