Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik hurikánu Irene

Uznání: GOES 13 satellite, NASA, NOAA

Jak vzniká hurikán? I když se celý proces stále zkoumá, tak sledování zrychleného videa nahoře vznikání hurikánu Irene, velkého bouřkového systému, který nyní ohrožuje východní pobřeží USA, dává nahlédnout do tohoto procesu. Hurikán Irene začal jako nevelký tlakový rozdíl, který je vidět jako nevýznamná mračna vpravo dole a je patrné, jak se rozrůstá do velkého spirálního systému nízkého tlaku u pobřeží Jižní Karolíny. Hurikán je poháněn vypařováním vod oceánu a tak typicky nabírá na síle nad teplými vodami a ztrácí ji nad pevninou. Kromě Země jsou bouřkové systémy jako jsou hurikány také na jiných planetách včetně Venuše, Saturnu, Jupiteru, Uranu a Neptunu. O hurikánech a cyklonech toho zůstává mnoho neznámého, včetně přesné dráhy, kterou se budou pohybovat.

Štítky: Formation, Hurricane, Video, Irene


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »