Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik hurikánu Irene

Uznání: GOES 13 satellite, NASA, NOAA

Jak vzniká hurikán? I když se celý proces stále zkoumá, tak sledování zrychleného videa nahoře vznikání hurikánu Irene, velkého bouřkového systému, který nyní ohrožuje východní pobřeží USA, dává nahlédnout do tohoto procesu. Hurikán Irene začal jako nevelký tlakový rozdíl, který je vidět jako nevýznamná mračna vpravo dole a je patrné, jak se rozrůstá do velkého spirálního systému nízkého tlaku u pobřeží Jižní Karolíny. Hurikán je poháněn vypařováním vod oceánu a tak typicky nabírá na síle nad teplými vodami a ztrácí ji nad pevninou. Kromě Země jsou bouřkové systémy jako jsou hurikány také na jiných planetách včetně Venuše, Saturnu, Jupiteru, Uranu a Neptunu. O hurikánech a cyklonech toho zůstává mnoho neznámého, včetně přesné dráhy, kterou se budou pohybovat.

Štítky: Formation, Hurricane, Video, Irene


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »