Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá supernova v blízké galaxii Větrník

Uznání: D. Andrew Howell (LCOGT) et al., Faulkes Telescope North, LCOGT

Vybuchla nepříliš vzdálená hvězda a dalekohledy celého světa ji začínají sledovat. Supernovu nazvanou PTF 11kly objevil počítač teprve před dvěma dny jako součást přehlídky oblohy PTF (Palomar Transit Factory) s využitím širokoúhlého dalekohledu Samuela Oschwina o průměru 1,2 m v Kalifornii. Její rychlé objevení z ní činí jednu ze supernov zachycených těsně po vzplanutí. PTF 11kly vybuchla ve fotogenické galaxii Větrník (M101), která je vzdálená jen asi 21 miliónů světelných let a je tak jednou z nejbližších supernov v posledních desetiletích. Rychle provedená následná pozorování již poskytla jasné důkazy, že PTF 11kly je supernova typu Ia, což je typ bílý trpaslík, který obvykle pokračuje standardním způsobem a který pomohl kalibrovat historii rozpínání celého vesmíru. Studium tak blízké a mladé supernovy typu Ia může ovšem poskytnou další nové údaje. Pokud jsou první údaje správné, tak by se PTF 11kly měla v následujících týdnech zjasnit až na 10. magnitudu, takže ji bude možné pozorovat i malými dalekohledy.

Štítky: Supernova, M101, Type Ia


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »