Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét NGC 281

Uznání a copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Podívejte se skrz kosmické mračno katalogizované jako NGC 281 a docela snad vám může uniknout otevřená hvězdokupa IC 1590. Přitom ale tato kupa mladých hmotných hvězd vznikla uvnitř této mlhoviny a všudypřítomnou zář mlhoviny vyvolává. Pro oči přítažlivé tvary portrétu NGC 281 jsou v siluetě viděné opracované sloupy a husté prachové globule erodované intenzivními energetickými větry a zářením ze žhavých hvězd této kupy. Pokud vydrží dostatečně dlouho, tak se tyto prachové struktury stanou budoucími porodnicemi hvězd. Mlhovina NGC 281 má kvůli svému tvaru hravý název Pacman a je asi 10 000 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia). Tento kompozitní snímek byl pořízen pomocí úzkopásmových filtrů a kombinuje emise atomů vodíku, síry a kyslíku do palety viditelného spektra. NGC 281 se ve své odhadované vzdálenosti rozkládá na asi 80 světelných letech.

Štítky: Star-formation, Prach, Ngc281, Ic1590, Narrow-band, Pacman nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »