Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhový pileus nad Etiopií

Uznání a copyright: Esther Havens (Light the World)

Kolik tmavých mračen má vícebarevné lemování? Za tím tmavším mrakem je na snímku mrak pileus, který hraje duhovými barvami, jde o uskupení vodních kapek, které mají skoro stejnou velikost a tak spolu lámou různé barvy slunečního světla různě. Snímek nahoře byl pořízen při malebné podívané, které si fotograf náhodou povšimnul v Etiopii. Podrobnější snímek stejného mraku nejenže ukazuje mnoho barev, ale má i neobvykle tmavé vlnité pásy, jejichž původ není jasný, ale může se vztahovat k vlnovým poruchám v mraku nebo ke kvantově destruktivní interferenci. Pokud máte nápad, co by mohlo ty tmavé vlnité pásy způsobovat, přispějte prosím do online diskuze.

Štítky: Mračna, Iridescence, Ethiopia


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »