Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Ten hurikán je dvakrát větší než Země. Řádí přinejmenším tak dlouho, co mohl být spatřen dalekohledy a nevykazuje žádné známky zeslabování. Jedná se o Jupiterovu velkou rudou skvrnu, největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Podobně jako většina astronomických jevů, velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena, ani bezprostředně po objevu pochopena. Do dneška zůstávají podrobnosti o tom, proč a jak velká rudá skvrna mění svůj tvar a barvu, stále tajemstvím. Lepší pochopení počasí na Jupiteru může přispět k lepšímu porozumění počasí zde na Zemi. Snímek nahoře nedávno prošel digitálním zpracováním a původně ho v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1 při svém průletu kolem největší planety Sluneční soustavy. Voyager 1 se nyní nachází asi 117 AU (astronomických jednotek) od Země, je nyní nejvzdálenějším lidským výtvorem ve vesmíru a očekává se, že kdykoli právě nyní opustí celou sluneční heliosféru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager 1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »