Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Ten hurikán je dvakrát větší než Země. Řádí přinejmenším tak dlouho, co mohl být spatřen dalekohledy a nevykazuje žádné známky zeslabování. Jedná se o Jupiterovu velkou rudou skvrnu, největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Podobně jako většina astronomických jevů, velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena, ani bezprostředně po objevu pochopena. Do dneška zůstávají podrobnosti o tom, proč a jak velká rudá skvrna mění svůj tvar a barvu, stále tajemstvím. Lepší pochopení počasí na Jupiteru může přispět k lepšímu porozumění počasí zde na Zemi. Snímek nahoře nedávno prošel digitálním zpracováním a původně ho v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1 při svém průletu kolem největší planety Sluneční soustavy. Voyager 1 se nyní nachází asi 117 AU (astronomických jednotek) od Země, je nyní nejvzdálenějším lidským výtvorem ve vesmíru a očekává se, že kdykoli právě nyní opustí celou sluneční heliosféru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager 1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »