Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Ten hurikán je dvakrát větší než Země. Řádí přinejmenším tak dlouho, co mohl být spatřen dalekohledy a nevykazuje žádné známky zeslabování. Jedná se o Jupiterovu velkou rudou skvrnu, největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Podobně jako většina astronomických jevů, velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena, ani bezprostředně po objevu pochopena. Do dneška zůstávají podrobnosti o tom, proč a jak velká rudá skvrna mění svůj tvar a barvu, stále tajemstvím. Lepší pochopení počasí na Jupiteru může přispět k lepšímu porozumění počasí zde na Zemi. Snímek nahoře nedávno prošel digitálním zpracováním a původně ho v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1 při svém průletu kolem největší planety Sluneční soustavy. Voyager 1 se nyní nachází asi 117 AU (astronomických jednotek) od Země, je nyní nejvzdálenějším lidským výtvorem ve vesmíru a očekává se, že kdykoli právě nyní opustí celou sluneční heliosféru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager 1


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO

fotografování mraků

Další informace »