Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Ten hurikán je dvakrát větší než Země. Řádí přinejmenším tak dlouho, co mohl být spatřen dalekohledy a nevykazuje žádné známky zeslabování. Jedná se o Jupiterovu velkou rudou skvrnu, největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Podobně jako většina astronomických jevů, velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena, ani bezprostředně po objevu pochopena. Do dneška zůstávají podrobnosti o tom, proč a jak velká rudá skvrna mění svůj tvar a barvu, stále tajemstvím. Lepší pochopení počasí na Jupiteru může přispět k lepšímu porozumění počasí zde na Zemi. Snímek nahoře nedávno prošel digitálním zpracováním a původně ho v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1 při svém průletu kolem největší planety Sluneční soustavy. Voyager 1 se nyní nachází asi 117 AU (astronomických jednotek) od Země, je nyní nejvzdálenějším lidským výtvorem ve vesmíru a očekává se, že kdykoli právě nyní opustí celou sluneční heliosféru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager 1


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »