Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z galaxie M87

Uznání: J. A. Biretta et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co způsobuje obří výtrysk, který vyvěrá z centra galaxie M87? Přestože tento neobvyklý výtrysk byl poprvé zaznamenán už počátkem dvacátého století, tak o přesné příčině se stále debatuje. Snímek nahoře pořízený v roce 1998 Hubblovým kosmickým dalekohledem ovšem ukazuje zřetelné podrobnosti. Většina nejpopulárnějších hypotéz tvrdí, že výtrysk vzniká z energetického plynu, který víří kolem hmotné černé díry v centru galaxie. Výsledkem je 5000 světelných let dlouhá pochodeň, kde jsou ven vystřelovány elektrony téměř rychlostí světla a po magnetických spirálách emitují duchovité modré světlo. M87 je obří eliptická galaxie, která se nachází pouhých 50 miliónů světelných let daleko v Kupě galaxií v Panně. Ty slabé tečky světla kolem středu M87 jsou velké staré kulové hvězdokupy.

Štítky: Výtrysk, M87, Elliptical galaxy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »