Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z galaxie M87

Uznání: J. A. Biretta et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co způsobuje obří výtrysk, který vyvěrá z centra galaxie M87? Přestože tento neobvyklý výtrysk byl poprvé zaznamenán už počátkem dvacátého století, tak o přesné příčině se stále debatuje. Snímek nahoře pořízený v roce 1998 Hubblovým kosmickým dalekohledem ovšem ukazuje zřetelné podrobnosti. Většina nejpopulárnějších hypotéz tvrdí, že výtrysk vzniká z energetického plynu, který víří kolem hmotné černé díry v centru galaxie. Výsledkem je 5000 světelných let dlouhá pochodeň, kde jsou ven vystřelovány elektrony téměř rychlostí světla a po magnetických spirálách emitují duchovité modré světlo. M87 je obří eliptická galaxie, která se nachází pouhých 50 miliónů světelných let daleko v Kupě galaxií v Panně. Ty slabé tečky světla kolem středu M87 jsou velké staré kulové hvězdokupy.

Štítky: Výtrysk, M87, Elliptical galaxy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »