Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle silná cyklona u brazilského pobřeží

Uznání: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, GSFC, NASA

Jak vznikla tato obrovská cyklona? Minulý týden překročila pobřeží Brazílie neobvykle silná bouře, možná že nejsilnější bouře v zaznamenané historii jižního atlantického oceánu. Tak silné cyklony, a tuto někteří klasifikují jako vůbec první hurikán kategorie 1, jsou v jižním atlantiku velice řídké. Tropické cyklony jsou velké oblasti nízkého tlaku s malým vertikálním větrem, které se typicky formují nad oblastmi teplé vody, která cyklonu pohání odpařováním. Zprávy o poměrně studeném vzduchu v jejím středu ukazují, že tato bouře byla extratropická. Místní meteorologové tuto bouři nazvali Caterina, i když pro tuto část světa neexistuje pro pojmenování žádný precedens.

Štítky: Cyklón, Hurricane, Brazil


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »