Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle silná cyklona u brazilského pobřeží

Uznání: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, GSFC, NASA

Jak vznikla tato obrovská cyklona? Minulý týden překročila pobřeží Brazílie neobvykle silná bouře, možná že nejsilnější bouře v zaznamenané historii jižního atlantického oceánu. Tak silné cyklony, a tuto někteří klasifikují jako vůbec první hurikán kategorie 1, jsou v jižním atlantiku velice řídké. Tropické cyklony jsou velké oblasti nízkého tlaku s malým vertikálním větrem, které se typicky formují nad oblastmi teplé vody, která cyklonu pohání odpařováním. Zprávy o poměrně studeném vzduchu v jejím středu ukazují, že tato bouře byla extratropická. Místní meteorologové tuto bouři nazvali Caterina, i když pro tuto část světa neexistuje pro pojmenování žádný precedens.

Štítky: Cyklón, Hurricane, Brazil


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »