Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblečení na Měsíc

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (Michigan Tech. U.)

Jak na Měsíci přežijí krávy? Vědci strávili celá desetiletí debatami o jedné z nejspletitějších klíčových kosmických otázek. Konečně po rozsáhlém počítačovém modelování a řadě půlnočních dojení se inženýři rozhodli navrhnout, postavit a nyní otestovat měsíční pasební modul LGM (Lunar Grazing Module), čili víceúčelový nebeský systém skafandru pro skot. V tomto okamžiku mnozí z vás jistě nejsou překvapeni, že vám APOD přeje veselý apríl. Podle našich nejlepších znalostí v současnosti neexistují žádné plány na vypouštění krav do vesmíru. Jedním z důvodů je, že krávy bývají dost velká zvířata, která se nevypouštějí snadno nebo levně. Přestože krávy mohou být docela přátelské, tak při přímém srovnání s robotickými vozítky jsou vozítka, jako vědečtí výzkumníci, efektivnější. Snímek nahoře ukazuje mysl provokující umělecké dílo zvané "Mooooonwalk", které je opravdu vystaveno ve veřejném vědeckém centru.

Štítky: Měsíc, Kráva, April fools day


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »