Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu Země

Uznání a copyright: Rolf Olsen

Minulý týden se úplněk zcela ponořil do tmavého umbrálního stínu Země, i když jen krátce. Úplná fáze zatmění Měsíce 4. dubna 2015 trvala méně než 5 minut, šlo o nejkratší úplné zatmění Měsíce století. Měsíc prolétal pouze severním okrajem umbrálního stínu, takže lunární sever zůstal poměrně světlý, zatímco zbytek přivrácené strany Měsíce hýřil krásnými odstíny modrých až červených barev. Zčervenalé světlo, které dopadá na měsíční povrch, prošlo filtrem nižší atmosféry. Z lunární perspektivy přichází ze všech západů a východů slunce kolem okraje Země v siluetě. Modřejší světlo u okraje stínu je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale pochází z paprsků slunečního světla, které prochází horními vrstvami stratosféry. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje světlo červené a propouští modré. Ostrý teleskopický pohled na totalitu pochází z Aucklandu na Novém Zélandu a severní pól Měsíce je natočen v horní části snímku.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Ozón


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »