Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu Země

Uznání a copyright: Rolf Olsen

Minulý týden se úplněk zcela ponořil do tmavého umbrálního stínu Země, i když jen krátce. Úplná fáze zatmění Měsíce 4. dubna 2015 trvala méně než 5 minut, šlo o nejkratší úplné zatmění Měsíce století. Měsíc prolétal pouze severním okrajem umbrálního stínu, takže lunární sever zůstal poměrně světlý, zatímco zbytek přivrácené strany Měsíce hýřil krásnými odstíny modrých až červených barev. Zčervenalé světlo, které dopadá na měsíční povrch, prošlo filtrem nižší atmosféry. Z lunární perspektivy přichází ze všech západů a východů slunce kolem okraje Země v siluetě. Modřejší světlo u okraje stínu je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale pochází z paprsků slunečního světla, které prochází horními vrstvami stratosféry. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje světlo červené a propouští modré. Ostrý teleskopický pohled na totalitu pochází z Aucklandu na Novém Zélandu a severní pól Měsíce je natočen v horní části snímku.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Ozón


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »