Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kupy galaxií v Panně

Uznání: NASA/ESA/ESO/NAOJ/G. Paglioli; Copyright: R. Colombari/G. Paglioli

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupoü galaxií k naší Mléčné dráze. Kupa je tak blízko, že na obloze zabírá více než 5 stupňů, tedy asi desetinásobek úplňku. Při vzdálenosti svého středu asi 70 miliónů světelných let je Kupa v Panně nejbližší kupou galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a má nezanedbatelný vliv na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Kupa obsahuje nejenom galaxie zaplněné hvězdami, ale také plynem, který je natolik žhavý, že rentgenově září. Pohyby galaxií v kupách a kolem nich ukazují na to, že obsahují více temné hmoty, než hmoty viditelné, kterou můžeme vidět. Srdce Kupy v Panně na snímku nahoře obsahuje také jasné Messierovy galaxie jako jsou Markarianovy oči vlevo nahoře, M86 je hned vpravo nahoře od středu, M84 je daleko vpravo, zatímco spirální galaxie NGC 4388 je vpravo dole.

Štítky: Kupa v Panně, Galaxie, Markarianovy oči


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »