Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kupy galaxií v Panně

Uznání: NASA/ESA/ESO/NAOJ/G. Paglioli; Copyright: R. Colombari/G. Paglioli

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupoü galaxií k naší Mléčné dráze. Kupa je tak blízko, že na obloze zabírá více než 5 stupňů, tedy asi desetinásobek úplňku. Při vzdálenosti svého středu asi 70 miliónů světelných let je Kupa v Panně nejbližší kupou galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a má nezanedbatelný vliv na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Kupa obsahuje nejenom galaxie zaplněné hvězdami, ale také plynem, který je natolik žhavý, že rentgenově září. Pohyby galaxií v kupách a kolem nich ukazují na to, že obsahují více temné hmoty, než hmoty viditelné, kterou můžeme vidět. Srdce Kupy v Panně na snímku nahoře obsahuje také jasné Messierovy galaxie jako jsou Markarianovy oči vlevo nahoře, M86 je hned vpravo nahoře od středu, M84 je daleko vpravo, zatímco spirální galaxie NGC 4388 je vpravo dole.

Štítky: Kupa v Panně, Galaxie, Markarianovy oči


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »