Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kupy galaxií v Panně

Uznání: NASA/ESA/ESO/NAOJ/G. Paglioli; Copyright: R. Colombari/G. Paglioli

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupoü galaxií k naší Mléčné dráze. Kupa je tak blízko, že na obloze zabírá více než 5 stupňů, tedy asi desetinásobek úplňku. Při vzdálenosti svého středu asi 70 miliónů světelných let je Kupa v Panně nejbližší kupou galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a má nezanedbatelný vliv na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Kupa obsahuje nejenom galaxie zaplněné hvězdami, ale také plynem, který je natolik žhavý, že rentgenově září. Pohyby galaxií v kupách a kolem nich ukazují na to, že obsahují více temné hmoty, než hmoty viditelné, kterou můžeme vidět. Srdce Kupy v Panně na snímku nahoře obsahuje také jasné Messierovy galaxie jako jsou Markarianovy oči vlevo nahoře, M86 je hned vpravo nahoře od středu, M84 je daleko vpravo, zatímco spirální galaxie NGC 4388 je vpravo dole.

Štítky: Kupa v Panně, Galaxie, Markarianovy oči


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »