Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kupy galaxií v Panně

Uznání: NASA/ESA/ESO/NAOJ/G. Paglioli; Copyright: R. Colombari/G. Paglioli

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupoü galaxií k naší Mléčné dráze. Kupa je tak blízko, že na obloze zabírá více než 5 stupňů, tedy asi desetinásobek úplňku. Při vzdálenosti svého středu asi 70 miliónů světelných let je Kupa v Panně nejbližší kupou galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a má nezanedbatelný vliv na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Kupa obsahuje nejenom galaxie zaplněné hvězdami, ale také plynem, který je natolik žhavý, že rentgenově září. Pohyby galaxií v kupách a kolem nich ukazují na to, že obsahují více temné hmoty, než hmoty viditelné, kterou můžeme vidět. Srdce Kupy v Panně na snímku nahoře obsahuje také jasné Messierovy galaxie jako jsou Markarianovy oči vlevo nahoře, M86 je hned vpravo nahoře od středu, M84 je daleko vpravo, zatímco spirální galaxie NGC 4388 je vpravo dole.

Štítky: Kupa v Panně, Galaxie, Markarianovy oči


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »