Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2903: Ztracený skvost ve Lvu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Spirální galaxie s příčkou NGC 2903 je pouze asi 20 miliónů světelných let daleko. Je populární mezi astronomy amatéry a nachází se poblíž hlavy severního jarního souhvězdí Lva. Tato část souhvězdí je někdy chápána jako obrácený otazník nebo srp. NGC 2903 je jednou z nejjasnějších galaxií, které jsou vidět na severní polokouli, takže je překvapivé, že chybí v katalogu jasných nebeských objektů Charlese Messiera. Tento barevný snímek z malého pozemského dalekohledu ukazuje nádherná spirální ramena protkaná mladými, modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi. Na snímku jsou i jemné podrobnosti v jasném jádře NGC 2903 a pozoruhodný mix starých a mladých kup spolu s ohromnými mračny plynu a prachu. NGC 2903 v blízkosti svého středu předvádí doopravdy výjmečnou hvězdotvornou aktivitu a je také jasná v rádiovém oboru, i v pásmu infračerveném, ultrafialovém a rentgenovém. NGC 2903 je jen o něco málo menší, než naše vlastní Mléčná dráha, měří asi 80 000 světelných let.

Štítky: Ngc2903, Spirální galaxie, Bar, Star-formation


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Bouřka s NLC od rozhledny U borovice u Vysokého nad Jizerou

Další informace »