Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes Slunce

Uznání a copyright: Göran Strand

Přes poměrně klidný povrch Slunce se na tomto teleskopickém snímku z 27. dubna roztahuje dlouhý filament. Negativní nebo invertovaný úzkopásmový snímek byl pořízen ve světle atomů ionizovaného vodíku. Vlevo nahoře je vidět vznešená záclona magnetizované plazmy, která se tyčí nad povrchem a sahá až za sluneční okraj. Jak je ten sluneční filament dlouhý? Asi tak dlouhý, jako je vzdálenost ze Země na Měsíc, což ilustruje vložené měřítko vlevo nahoře. Ten dlouhý filament, který je vpravo přes sluneční disk, o den později vybuchl a zvednul se ze slunečního povrchu. Z tohoto místa byl také slunečními monitorovacími družicemi zaznamenán koronální výtrysk hmoty, ale očekává se, že proletí daleko od naší dobré planety.

Štítky: Filament, Slunce, Distance scale


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »