Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek komety Čurjumov Gerasimenko

Uznání: ESA, Rosetta, NAVCAM; processing by Giuseppe Conzo

Co se to děje s kometou 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá)? Jak se 3-km velká kometa přibližuje ke Slunci, tak jeho teplo způsobuje vyvrhování plynu a prachu z jádra. Kosmická sonda Rosetta dorazila ke dvojitému kometárnímu jádru minulý červenec a nyní spolu s tímto obřím tmavým ledovcem obíhá Slunce. Nedávné analýzy dat odeslaných na Zemi kosmickou sondou Rosetta ukázaly, že voda, kterou 67P vyvrhuje, se významně liší od vody na Zemi, což znamená že pozemská voda by nemusela pocházet z dávných srážek s kometami jako je 67P. Navíc ani Rosetta ani její přistávací modul Philae nedetekovaly magnetické pole kolem jádra komety, což může ukazovat na to, že při vývoji rané Sluneční soustavy magnetismus možná nebyl důležitý. Kometa 67P je zde vidět ve falešných barvách ve fázi srpku a jak postupuje ke svému největšímu přiblížení se Sluncem v srpnu 2015, kdy bude od Slunce jen o něco dále než Země, tak stupňuje svoje vypařování.

Štítky: Jádro komety, 67p, Crescent


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »