Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek komety Čurjumov Gerasimenko

Uznání: ESA, Rosetta, NAVCAM; processing by Giuseppe Conzo

Co se to děje s kometou 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá)? Jak se 3-km velká kometa přibližuje ke Slunci, tak jeho teplo způsobuje vyvrhování plynu a prachu z jádra. Kosmická sonda Rosetta dorazila ke dvojitému kometárnímu jádru minulý červenec a nyní spolu s tímto obřím tmavým ledovcem obíhá Slunce. Nedávné analýzy dat odeslaných na Zemi kosmickou sondou Rosetta ukázaly, že voda, kterou 67P vyvrhuje, se významně liší od vody na Zemi, což znamená že pozemská voda by nemusela pocházet z dávných srážek s kometami jako je 67P. Navíc ani Rosetta ani její přistávací modul Philae nedetekovaly magnetické pole kolem jádra komety, což může ukazovat na to, že při vývoji rané Sluneční soustavy magnetismus možná nebyl důležitý. Kometa 67P je zde vidět ve falešných barvách ve fázi srpku a jak postupuje ke svému největšímu přiblížení se Sluncem v srpnu 2015, kdy bude od Slunce jen o něco dále než Země, tak stupňuje svoje vypařování.

Štítky: Jádro komety, 67p, Crescent


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »