Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná blízká spirální galaxie NGC 2841

Uznání: Hubble, Subaru; Composition & Copyright: Roberto Colombari

Je to jedna z nejhmotnějších známých galaxií. Spirální galaxie NGC 2841 se nachází asi 46 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Ostrý pohled na tento nádherný vesmírný ostrov ukazuje výrazně žluté jádro a galaktický disk. Prachové pásy, malé růžové hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy jsou ponořeny do skvrnitých, těsně zavinutých spirálních ramen. Proti tomu spousta jiných spirálních galaxií vykazuje velká, rozsáhlá spirální ramena s velkými hvězdotvornými oblastmi. NGC 2841 má průměr přes 150 000 světelných let, což je dokonce více než má naše vlastní Mléčná dráha a je zachycena na kompozitním obrazu, který kombinuje expozice z 2,4m družicového Hubblova kosmického dalekohledu a pozemského 8,2m dalekohledu Subaru. Rentgenové snímky naznačují, že hvězdné větry a výbuchy vytvořily zplodiny horkého plynu, který sahá do halo kolem NGC 2841.

Štítky: NGC 2841, Hubble, Spirální galaxie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »