Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice nad lunárním terminátorem

Uznání a copyright: Dani Caxete

Co je to před Měsícem? Mezinárodní kosmická stanice. Kosmická stanice na oběžné dráze kolem Země byla vyfotografována minulý rok před částečně osvětleným Měsícem s využitím přesného načasování. Snímek, který vidíte byl pořízen z Madridu ve Španělsku s expozičním časem pouhé 1/1000 sekundy. Pro srovnání, přelet ISS přes celý Měsíc trval asi půl sekundy. Stanice, která odráží sluneční světlo, je vidět už nad tmavou stranou rozhraní dne a noci známého jako terminátor. Na vzdáleném Měsíci jsou vidět četné kruhové krátery, stejně tak jako poměrně drsný, světle zbarvený terén známý jako pevniny a poměrně hladké, tmavé oblasti známé jako moře (maria). Kdy budete moci z vašeho místa pozorovat Mezinárodní kosmickou stanici, můžete zjistit pomocí on-line nástrojů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: ISS, Měsíc, Terminator


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »