Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice nad lunárním terminátorem

Uznání a copyright: Dani Caxete

Co je to před Měsícem? Mezinárodní kosmická stanice. Kosmická stanice na oběžné dráze kolem Země byla vyfotografována minulý rok před částečně osvětleným Měsícem s využitím přesného načasování. Snímek, který vidíte byl pořízen z Madridu ve Španělsku s expozičním časem pouhé 1/1000 sekundy. Pro srovnání, přelet ISS přes celý Měsíc trval asi půl sekundy. Stanice, která odráží sluneční světlo, je vidět už nad tmavou stranou rozhraní dne a noci známého jako terminátor. Na vzdáleném Měsíci jsou vidět četné kruhové krátery, stejně tak jako poměrně drsný, světle zbarvený terén známý jako pevniny a poměrně hladké, tmavé oblasti známé jako moře (maria). Kdy budete moci z vašeho místa pozorovat Mezinárodní kosmickou stanici, můžete zjistit pomocí on-line nástrojů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: ISS, Měsíc, Terminator


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »