Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místo přistání Aresu 3: Marťan znovu navštíven

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento podrobný snímek z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) kamerou HiRISE ukazuje v jižní Acidalia Planitia krátery a navátá depozita. Výrazný odstín modré ve stardardních barvách snímku HiRISE této oblasti by se lidskému oku jevil nejspíše šedě nebo trochu červeně. Ovšem přes tento terén žádné lidské oko nehledělo, když vyloučíme oči kosmonautů NASA ze scifi románu Marťan, který napsal Andy Weir. Román zaznamenává dobrodružství kosmonauta jménem Mark Watney, který uváznul v místě přistání fiktivní výpravy na Mars Ares 3, jehož souřadnice odpovídají tomuto ořezanému políčku z kamery HiRISE. Watneyho obydlí o průměru 6 metrů by v tomto místě mělo asi 1/10 průměru toho velkého kráteru. Souřadnice místa přistání Aresu 3 jsou pouhých zhruba 800 kilometrů severně od skutečného místa přistání Pathfinderu v roce 1997, nyní stanice na památku Carla Sagana (Carl Sagan Memorial Station).

Štítky: Fikce, Ares 3, Andy weir, Mars


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »