Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místo přistání Aresu 3: Marťan znovu navštíven

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento podrobný snímek z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) kamerou HiRISE ukazuje v jižní Acidalia Planitia krátery a navátá depozita. Výrazný odstín modré ve stardardních barvách snímku HiRISE této oblasti by se lidskému oku jevil nejspíše šedě nebo trochu červeně. Ovšem přes tento terén žádné lidské oko nehledělo, když vyloučíme oči kosmonautů NASA ze scifi románu Marťan, který napsal Andy Weir. Román zaznamenává dobrodružství kosmonauta jménem Mark Watney, který uváznul v místě přistání fiktivní výpravy na Mars Ares 3, jehož souřadnice odpovídají tomuto ořezanému políčku z kamery HiRISE. Watneyho obydlí o průměru 6 metrů by v tomto místě mělo asi 1/10 průměru toho velkého kráteru. Souřadnice místa přistání Aresu 3 jsou pouhých zhruba 800 kilometrů severně od skutečného místa přistání Pathfinderu v roce 1997, nyní stanice na památku Carla Sagana (Carl Sagan Memorial Station).

Štítky: Fikce, Ares 3, Andy weir, Mars


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »