Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Perla nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA; Processing: Forrest Hamilton

Jako perla, září bílý trpaslík, poté co se uvolnil ze své skořápky. V této analogii by ovšem Slunce bylo škeblí a odvržená skořápka by zářila nejpěkněji ze všech! V obálce plynu a prachu obsahuje planetární mlhovina označená NGC 2440, jednoho z nejžhavějších známých bílých trpaslíků. Tuto zářivou hvězdnou perlu je vidět jako jasnou tečku ve středu snímku. Zobrazená část NGC 2440 měří asi jeden světelný rok. Střed našeho Slunce se nakonec stane bílým trpaslíkem, ale až za dalších pět miliard let. Snímek ve falešných barvách nahoře pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled. NGC 2440 se nachází asi 4000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodní zádě (Puppis).

Štítky: Bílý trpaslík, Planetární mlhovina, NGC 2440


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »