Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Perla nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA; Processing: Forrest Hamilton

Jako perla, září bílý trpaslík, poté co se uvolnil ze své skořápky. V této analogii by ovšem Slunce bylo škeblí a odvržená skořápka by zářila nejpěkněji ze všech! V obálce plynu a prachu obsahuje planetární mlhovina označená NGC 2440, jednoho z nejžhavějších známých bílých trpaslíků. Tuto zářivou hvězdnou perlu je vidět jako jasnou tečku ve středu snímku. Zobrazená část NGC 2440 měří asi jeden světelný rok. Střed našeho Slunce se nakonec stane bílým trpaslíkem, ale až za dalších pět miliard let. Snímek ve falešných barvách nahoře pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled. NGC 2440 se nachází asi 4000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodní zádě (Puppis).

Štítky: Bílý trpaslík, Planetární mlhovina, NGC 2440


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »