Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie M94 s překotně vznikajícími hvězdami

Uznání a copyright: Leonardo Orazi

Čím to je, že je střed M94 tak jasný? Spirální galaxie M94 má kolem svého jádra prstenec nově vzniklých hvězd, který jí dává nejenom neobvyklý vzhled, ale také silnou vnitřní záři. Přední hypotéza praví, že protažený uzel hvězd, známý jako příčka, v M94 rotuje a ve vnitřním prstenci vygeneroval poryv vznikání hvězd. Nedávná pozorování odhalila, že vnější a slabší prstenec není uzavřený a je poměrně komplexní. M94 na snímku měří asi 30 000 světelných let, nachází se asi 15 miliónů daleko a lze ji uvidět i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Spirální galaxie, M94, Starburst galaxy


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »