Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká spirální galaxie NGC 4945

Uznání a copyright: Petri Kehusmaa, Harlingten Atacama Observatory

Velká spirální galaxie NGC 4945 je ve středu tohoto kosmického galaktického portrétu vidět zboku. NGC 4945 se velikostí téměř rovná naší vlastní Galaxii Mléčné dráze. Na ostrém, barvitém, teleskopickém snímku vyniká její prašný disk, mladé modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti. NGC 4945 je asi 13 miliónů světelných let daleko v rozlehlém jižním souhvězdí Kentaura (Centaurus) a je pouze šestkrát dále, než nejbližší velká spirální Galaxie v Andromedě. I když jsou centrální oblasti této galaxie většinou před optickými dalekohledy skryté, tak rentgenová a infračervená pozorování ukazují na významnou vysokoenergetickou emisi a na vznikání hvězd v jádře NGC 4945. Její sice zakryté, ale aktivní jádro tento nádherný vesmírný ostrov kvalifikuje jako Seyfertovu galaxii a je domovem centrální superhmotné černé díry.

Štítky: Ngc4945, Edge on, Centaurus, Spirální galaxie, Aktivní galaxie


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »