Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v opozici

Uznání a copyright: Christopher Go

Teleskopičtí pozorovatelé na Zemi si poslední dobou užívají krásných pohledů na Saturn, jelikož planeta s prstenci dosáhla 23. května 2:00 UT své opozice v roce 2015. Opozice pochopitelně znamená opozici se Sluncem na pozemské obloze. Saturn je poblíž své opozice vidět celou noc a je nejbližší a nejjasnější z celého roku. Tyto ostré snímky pořízené jen hodiny od zákrytu Slunce - Země - Saturn také ukazují silné zjasnění prstenců Saturnu známé jako opoziční zdvih nebo Seeligerův jev. Přímo osvětlené ledové částice v prstencích nevrhají žádný stín a silně zpátky k Zemi rozptylují sluneční světlo a tak vytvářejí silný zdvih jasnosti. Saturn je nyní na obloze ne moc daleko od jasného Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius).
Oprava: Na chybu latinského názvu souhvězdí upozornil Jakub Šimánek.

Štítky: Opposition, Saturn, Prstence, Seeligerův jev


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »