Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v opozici

Uznání a copyright: Christopher Go

Teleskopičtí pozorovatelé na Zemi si poslední dobou užívají krásných pohledů na Saturn, jelikož planeta s prstenci dosáhla 23. května 2:00 UT své opozice v roce 2015. Opozice pochopitelně znamená opozici se Sluncem na pozemské obloze. Saturn je poblíž své opozice vidět celou noc a je nejbližší a nejjasnější z celého roku. Tyto ostré snímky pořízené jen hodiny od zákrytu Slunce - Země - Saturn také ukazují silné zjasnění prstenců Saturnu známé jako opoziční zdvih nebo Seeligerův jev. Přímo osvětlené ledové částice v prstencích nevrhají žádný stín a silně zpátky k Zemi rozptylují sluneční světlo a tak vytvářejí silný zdvih jasnosti. Saturn je nyní na obloze ne moc daleko od jasného Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius).
Oprava: Na chybu latinského názvu souhvězdí upozornil Jakub Šimánek.

Štítky: Opposition, Saturn, Prstence, Seeligerův jev


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »