Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v opozici

Uznání a copyright: Christopher Go

Teleskopičtí pozorovatelé na Zemi si poslední dobou užívají krásných pohledů na Saturn, jelikož planeta s prstenci dosáhla 23. května 2:00 UT své opozice v roce 2015. Opozice pochopitelně znamená opozici se Sluncem na pozemské obloze. Saturn je poblíž své opozice vidět celou noc a je nejbližší a nejjasnější z celého roku. Tyto ostré snímky pořízené jen hodiny od zákrytu Slunce - Země - Saturn také ukazují silné zjasnění prstenců Saturnu známé jako opoziční zdvih nebo Seeligerův jev. Přímo osvětlené ledové částice v prstencích nevrhají žádný stín a silně zpátky k Zemi rozptylují sluneční světlo a tak vytvářejí silný zdvih jasnosti. Saturn je nyní na obloze ne moc daleko od jasného Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius).
Oprava: Na chybu latinského názvu souhvězdí upozornil Jakub Šimánek.

Štítky: Opposition, Saturn, Prstence, Seeligerův jev


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »