Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery Messier stereo

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Na pozemské obloze se mnoho jasných mlhovin a hvězdokup spojuje se jménem astronoma Charlese Messiera a to díky jeho slavnému katalogu z 18. století. Jeho jméno nesou také tyto dva velké a pozoruhodné krátery na Měsíci. Z tmavého a hladkého měsíčního moře plodnosti, neboli Mare Fecunditatis, vystupují krátery Messier (vlevo) a Messier A s rozměry 15 krát 8 a 16 krát 11 kilometrů. Jejich protáhlé tvary se vysvětlují extrémně mělkou trajektorií impaktoru, který se pohyboval zleva doprava a který krátery vyhloubil. Mělký impakt také vyústil do dvou jasných paprsků materiálu, které sahají na povrchu vpravo, už za obrázek. Tento stereo snímek páru kráterů je třeba prohlížet červenomodrými brýlemi (červená na levém oku) a byl vytvořen teprve nedávno ze skanů s vysokým rozlišením dvou snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305), které byly pořízeny při výpravě Apolla 11 na Měsíc.

Štítky: Kráter, Měsíc, Messier, Impakt, Stereo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »