Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova 1994D a nečekaný vesmír

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Velice dávno, velice daleko, vybuchla hvězda. Supernova 1994D, která je vidět jako jasná skvrna vlevo dole, se objevila za vnějším okrajem disku galaxie NGC 4526. Supernova 1994D nebyla zajímavá tím, jak se lišila, ale tím, jak byla podobná dalším supernovám. Světlo emitované v týdnech po jejím výbuchu znamenalo, že jí bylo dáno dobře známé označení supernova typu Ia. Pokud všechny supernovy typu 1a mají stejnou vlastní jasnost, pak ty slabší supernovy musí být dále. Kalibrováním přesné závislosti jasnost-vzdálenost mohou astronomové nejenom odhadnout rychlost rozpínání vesmíru (parametrem je Hubblova konstanta), ale také geometrii versmíru, ve kterém žijeme (parametrem je omega a lambda). Velké vzdálenosti supernov a jejich velký počet změřený v posledních letech v kombinaci s dalšími pozorováními se dají interpretovat tak, že žijeme v předtím neočekávaném vesmíru.

Štítky: Supernova, Kosmologie, Vesmír


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »