Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova 1994D a nečekaný vesmír

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Velice dávno, velice daleko, vybuchla hvězda. Supernova 1994D, která je vidět jako jasná skvrna vlevo dole, se objevila za vnějším okrajem disku galaxie NGC 4526. Supernova 1994D nebyla zajímavá tím, jak se lišila, ale tím, jak byla podobná dalším supernovám. Světlo emitované v týdnech po jejím výbuchu znamenalo, že jí bylo dáno dobře známé označení supernova typu Ia. Pokud všechny supernovy typu 1a mají stejnou vlastní jasnost, pak ty slabší supernovy musí být dále. Kalibrováním přesné závislosti jasnost-vzdálenost mohou astronomové nejenom odhadnout rychlost rozpínání vesmíru (parametrem je Hubblova konstanta), ale také geometrii versmíru, ve kterém žijeme (parametrem je omega a lambda). Velké vzdálenosti supernov a jejich velký počet změřený v posledních letech v kombinaci s dalšími pozorováními se dají interpretovat tak, že žijeme v předtím neočekávaném vesmíru.

Štítky: Supernova, Kosmologie, Vesmír


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »