Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulzující polární záře nad Islandem

Uznání videa a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées); Music: Eric Aron

Proč polární záře pulzují? Nikdo neví. I když je toto neobvyklé chování známo dosti dlouho, tak příčina zůstává předmětem výzkumu. Na videu je zde zachycena impozantní pulzace polární záře v polovině března nad ledovcem Svínafellsjökull na Islandu. Toto 48 sekundové video není zrychlené. Pulzace v reálném čase jsou příkladné v sekvencích, kde je astrofotograf vidět, jak se pohybuje v popředí. Podrobná prohlídka záhadného blikání barev na obloze ukazuje, že se některé struktury opakují, zatímco jiné nikoliv. Rychlá změna pulzace, která je zde vidět, je dosti neobvyklá, běžnější jsou polární záře, kde pulzace trvají několik sekund. Nedávný výzkum ukázal, že pulzace jsou více běžné v polárních zářích vyvolaných elektrony než v protonových polárních zářích a že zároveň může fluktuovat místní zemské magnetické pole.

Astrofyzici: Prohlédněte 1000+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Polární záře, Pulzy, Iceland, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »