Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polárka a kometa Lovejoy

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Jeden z těch dvou jasných nebeských objektů se pohybuje. Vpravo je slavná hvězda Polárka. Přestože je Polárka až 45. nejjasnější hvězdou na obloze, tak je slavná tím, že se jeví stacionární. Jakmile ji jednou najdete, tak se vám bude jevit vždycky ve stejném směru, všechny noci a dny, až do konce vašeho života. To je proto, že severní rotační pól Země, zvaný severní nebeský pól, míří blízko Polárky. Vlevo je asi desetmilionkrát blíže kometa Lovejoy, která postřehnutelně mění svoji polohu na obloze každou hodinu. Tento snímek byl pořízen minulý týden. Rozpadající se sněhová koule, oficiálně označená C/2014 Q2 (Lovejoy), je na návštěvě z vnější Sluneční soustavy a poblíž Severky bude vidět jen několik týdnů. To by mělo být ale dostatečně dlouho, aby pozorovatelé na severu s triedry nebo malými dalekohledy, možná s pomocí dobré hvězdné mapy, uviděli zelenou komu prchavého nováčka.

Štítky: Comet lovejoy, Polaris, Superpozice, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »