Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek z průletu Saturnova houbovitého měsíce Hyperion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI

Proč tento měsíc vypadá jako houba? NASA a ESA vyslaly družici Saturnu, kosmickou sondu Cassini, aby už dříve proletěla kolem Saturnova měsíce Hyperion a nyní počátkem tohoto týdne znovu, aby to mohly lépe prozkoumat. Nahoře je vidět jeden ze snímků odeslaných zpět na Zemi, surový a nezpracovaný. Jak se očekávalo, je vidět mnoho kráterů neobvyklého tvaru s neobvyklým tmavým materiálem na dně. I když Hyperion měří asi 250 kilometrů, tak jeho malý gravitační vliv na Cassini naznačuje, že je to většinou prázdný prostor a tak má velmi nízkou povrchovou gravitaci. Proto se podivné tvary mnoha kráterů na Hyperionu považují za výsledek impaktů, které povrchový materiál primárně stlačily a vyvrhly, místo typičtějších kruhových kráterů, které vznikají po kruhové rázové vlně, která explozivně přemisťuje povrchový materiál. Cassini je na cestě k dalšímu průletu kolem Saturnova měsíce Dione asi za dva týdny.

Ohlédnutí zpět: Všechny předešlé APODy z 3. června.

Štítky: Saturn, Hyperion, Měsíc


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »