Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2419 - mezigalaktický tulák

Uznání a copyright: Bob Franke

Z tohoto teleskopického snímku k zamyšlení z nenápadného souhvězdí Rysa (Lynx) vystupují tři objekty. Dva jsou jasné blízké hvězdy (s paprsky). Třetí je vzdálená kulová hvězdokupa NGC 2419 a to ve vzdálenosti téměř 300 000 světelných let. NGC 2419 se někdy nazývá "mezigalaktický tulák", což je vhodné označení, když uvážíme, že vzdálenost k satelitní galaxii Mléčné dráhy, k Velkému Magellanovu mračnu, je pouze asi 160 000 světelných let. NGC 2419 se zhruba podobá dalším velkým kulovým hvězdokupám jako je Omega Centauri, sama je dosti jasná, ale jeví se slabá, protože je tak daleko. NGC 2419 může být opravdu extragalaktického původu, jako například pozůstatek po malé galaxii, která byla Mléčnou dráhou zachycena a roztrhána. Extrémní vzdálenost této kulové hvězdokupy činí obtížným ji studovat a porovnávat její vlastnosti s jinými kulovými hvězdokupami, které sídlí v halo naší Mléčné dráhy.

Štítky: Globular star cluster, Ngc2419


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce s Venuší

Konjunkce Měsíce s Venuší nad Novým Malínem

Další informace »