Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk při východu Měsíce

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Sledujte za jasného dne proti vzdálenému obzoru západ Slunce a předtím, než Slunce zmizí, možná spatříte zelený záblesk, sluneční světlo krátkou dobu ohýbané dlouhou cestou vrstvami zemské atmosféry. Zelený záblesk můžete spatřit i při východu. Určení přesného místa a času, kdy můžete uvidět právě vycházející Slunce nad obzorem je ovšem o dost těžší, a ještě těžší je zachytit zelený záblesk od vycházejícího Měsíce. Ovšem na dobře naplánovaných snímcích úplňku se zelený záblesk na horním okraji zachytit podařilo a to 2. června z observatoře Roque de los Muchachos na kanárském ostrově La Palma. Tento pohled dlouhým teleobjektivem míří malinko jižně od východu na vycházející Měsíc nad pohořím a mořem mraků. Ve vzdálenosti asi 143 kilometrů jsou na ostrově Tenerife na Sluncem ozářeném horském profilu vidět kopule dalekohledů observatoře Teide.
Oprava: Na nefunkční odkaz v poslední větě upozornil Hynek Olchava.

Štítky: Úplněk, Zelený záblesk, Moonrise


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »