Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk při východu Měsíce

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Sledujte za jasného dne proti vzdálenému obzoru západ Slunce a předtím, než Slunce zmizí, možná spatříte zelený záblesk, sluneční světlo krátkou dobu ohýbané dlouhou cestou vrstvami zemské atmosféry. Zelený záblesk můžete spatřit i při východu. Určení přesného místa a času, kdy můžete uvidět právě vycházející Slunce nad obzorem je ovšem o dost těžší, a ještě těžší je zachytit zelený záblesk od vycházejícího Měsíce. Ovšem na dobře naplánovaných snímcích úplňku se zelený záblesk na horním okraji zachytit podařilo a to 2. června z observatoře Roque de los Muchachos na kanárském ostrově La Palma. Tento pohled dlouhým teleobjektivem míří malinko jižně od východu na vycházející Měsíc nad pohořím a mořem mraků. Ve vzdálenosti asi 143 kilometrů jsou na ostrově Tenerife na Sluncem ozářeném horském profilu vidět kopule dalekohledů observatoře Teide.
Oprava: Na nefunkční odkaz v poslední větě upozornil Hynek Olchava.

Štítky: Úplněk, Zelený záblesk, Moonrise


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »