Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo versus Mléčná dráha

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Na tomto pozoruhodném širokoúhlém pohledu z 23. ledna spolu o pozornost soutěží dvě fundamentální roviny pozemské oblohy. Nad obzorem se vlevo do noci vypíná krásný oblouk zvířetníkového světla, slunečního světla rozptylovaného prachem v rovině ekliptiky. Jeho soupeř vpravo pozůstává ze slabých hvězd, mračen prachu a mlhoviny podél roviny naší Mléčné dráhy. Oba nebeské pásy se tyčí nad kupolemi a věžemi observatoře Teide na ostrově Tenerife. Na nedotčené tmavé obloze nad Kanárskými ostrovy je také briliantní Venuše (vlevo dole), vzdálená Galaxie v Andromedě (ve středu) a nádherná hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře). Zkušení pozorovatelé jistě dokáží rozpoznat M33, mlhovinu Kalifornie, IC1805 a dvojitou hvězdokupu v Perseu. (Potřebujete pomoc? Tak položte na obrázek kurzor.)

Štítky: M31, Mléčná dráha, Venuše, Zvířetníkové světlo, Observatoř, Plejády, Mouse over


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) + polární záře

singleshot v 21:26

Další informace »