Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Do prázdna

Uznání: NASA, Gemini Project, James McDivitt

Edward White před 50 lety 3. června 1965 vystoupil z kosmické lodi Gemini 4 na oběžné dráze a stal se prvním americkým kosmonautem na vesmírné procházce. White je zachycen na tomto snímku, který pořídil velitel lodi James McDivit z vnitřku kabiny, když začala Whiteho vesmírná procházka nad Tichým oceánem při třetím oběhu Gemini 4. Ve zlatě zbarveném průzoru Whiteho přilby se zrcadlí planeta Země, kosmická loď a lano. V pravé ruce drží svoji plynovou manévrovací pistoli. I když pistole už po třech minutách vyčerpala plyn, tak ve zbytku EVA (Extra Vehicular Activity) pokračoval v manévrování nakrucováním svého těla a přitahováním lanem. White později svoji historickou kosmickou procházku popsal jako tu nejpohodovější část výpravy a řekl, že její konec byl tím "nejsmutnějším okamžikem" jeho života.

Štítky: Kosmonaut, Space walk, Gemini 4


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »