Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milióny hvězd v Omega Centauri

Uznání a copyright: CEDIC Team, Processing - Christoph Kaltseis

Kulová hvězdokupa Omega Centauri, též známá jako NGC 5139, je asi 15 000 světelných let daleko. Hvězdokupa je v prostoru o průměru asi 150 světelných let nahuštěna asi 10 milióny hvězd, které jsou mnohem starší než Slunce a je jedna z největších a nejjasnějších z asi zhruba 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy. I když se většina hvězdokup skládá z hvězd stejného stáří a složení, tak záhadná Omega Cen vykazuje přítomnost různých populací hvězd s rozsahem stáří a chemického složení. Omega Cen by mohla být pozůstatkem jádra malé galaxie, která splynula s Mléčnou dráhou. Tento astronomicky ostrý barevný snímek klasické kulové hvězdokupy byl pořízen v březnu pod chilskou oblohou z Hacienda Los Andes.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Ngc5139


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Španělsko, Galicie

Fotografováno od větrných elektráren poblíž obce A Fonsagrada. Trochu těžkopádná práce s rawem.

Další informace »