Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonová polární záře

Uznání: IMAGE Satellite, NASA

Z čeho se skládají polární záře? Většinu polárních září způsobuje sluneční vítr, který vzbuzuje elektrony, které jsou přiváděny dolů zemským magnetickým polem. Tyto elektrony narážejí do molekul vzduchu a uvolňují další elektrony, které potom po znovuzachycení září. Ovšem někdy jsou polární záře tvořeny převážně těžšími protony, které dopadají k Zemi a způsobují energetičtější podívanou se silnou ultrafialovou emisí. Nahoře je v ultrafialovém světle vidět protonová polární záře zachycená družicí IMAGE, jak obepíná jako prstenec severní magnetický pól planety Země. Většina elektronů a protonů nikdy nedoletí k Zemi, aby vyvolaly polární záři, protože jsou už ve velké vzdálenosti zcela odkloněny magnetickým polem Země. Jasná skvrna v aurorálním prstenci ukazuje zvlášť hlubokou trhlinu v zemském magnetickém poli, kde mohly protony protékat podél dočasně spojených oblastí mezi Sluncem a Zemí poměrně nestíněné, až narazily do zemské ionosféry.

Štítky: Polární záře, Proton


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »