Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planck zmapoval mikrovlnné pozadí

Image Credit: European Space Agency, Planck Collaboration

Z čeho se skládá náš vesmír? Evropská kosmická agentura ESA vypustila družici Planck, aby do předtím nevídaných podrobností zmapovala jemné teplotní rozdíly nejstaršího známého povrchu, pozadí oblohy zanechaného před miliardami let, kdy se náš vesmír stal poprvé průsvitným pro světlo, a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Kosmické mikrovlnné pozadí je vidět ve všech směrech a jedná se o složitou tapiserii, která by mohla podle pozorování teplých nebo studených vzorů ukázat, jaké má vesmír složení z různých typů energií a jak se specifickými způsoby vyvinuly. Minulý týden ohlášené výsledky potvrzují, že většina našeho vesmíru se skládá ze záhadné a neznámé temné energie a že dokonce i většina pozůstávající hmoty (energie) je podivně temná. Planckova data navíc působivě posunula stáří vesmíru na asi 13,81 miliardy let, tedy o něco starší, než odhady jinými způsoby včetně určení z družice NASA WMAP a rychlost rozpínání stanovila na 67,3 (+/- 1,2) km/s/Mpc, tedy o něco níže, než předchozí odhady. Některé charakteristiky mapy oblohy nahoře zůstávají neznámé, například proč je fluktuace teploty na jedné polovině oblohy trochu větší, než na té druhé.

Štítky: Vesmír, CMBR, Planck


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »