Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojitá konjunkce nad Galicijským národním parkem

Uznání a copyright: Fernando Rey (LuzLux)

Co je to za jasné objekty, které se vznáší nad horizontem? Planety a Měsíc. Zaprvé je na horizontu pobřeží Atlantského oceánu, tak jak je vidět z Galicijského národního parku v severním Španělsku. Mnohem dále, vlevo je Měsíc. Měsíc je snadno viditelný nejjasnější objekt noční oblohy, ale zde je jenom ve fázi srpku. Dále je vpravo planeta Venuše, zatímco planeta Jupiter je vidět na vrcholu trojúhelníku. Dlouhá expozice z rychle se otáčející Země udělala ze všech nebeských objektů, včetně vzdálených hvězd, obloučky. Snímek byl pořízen minulou neděli v noci. I když se Měsíc na své dráze už posunul pryč z této části oblohy, tak planety Venuše a Jupiter bude vidět vedle sebe po západu Slunce až do poloviny srpna. Nejtěsnější zdánlivé přiblížení Venuše a Jupiteru nastane za týden, kdy se obě planety budou jevit vzdálené od sebe méně, než průměr úplňku.

Štítky: Venuše, Konjunkce, Jupiter


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »