Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Venuše ze Země

Uznání: Marek Nikodem (PPSAE)

Bylo to vidět na celém světě. Konjunkce Jupiteru a Venuše po západu Slunce v roce 2012 byla vidět téměř všude, ať jste byli na Zemi kdekoli. Kdokoliv na celé planetě s jasným západním obzorem při západu je mohl vidět. Na snímku z roku 2012 nahoře je vidět, že tvůrčí fotograf odjel pryč od světel města Szubin v Polsku, aby mohl zachytit toto blízké setkání obou planet. Jasné planety od sebe dělily pouhé tři stupně a jeho dcera si stříhla legrační pózu. V pozadí stále prosvítají slabé červánky západu. Zítra (v pondělí) časně ráno obě planety projdou kolem sebe ještě blíže, z některých míst budou před východem vidět pouhé 0,2 stupně od sebe.

Skočte někam do vesmíru: Náhodný generátor APODů

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »