Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Venuše ze Země

Uznání: Marek Nikodem (PPSAE)

Bylo to vidět na celém světě. Konjunkce Jupiteru a Venuše po západu Slunce v roce 2012 byla vidět téměř všude, ať jste byli na Zemi kdekoli. Kdokoliv na celé planetě s jasným západním obzorem při západu je mohl vidět. Na snímku z roku 2012 nahoře je vidět, že tvůrčí fotograf odjel pryč od světel města Szubin v Polsku, aby mohl zachytit toto blízké setkání obou planet. Jasné planety od sebe dělily pouhé tři stupně a jeho dcera si stříhla legrační pózu. V pozadí stále prosvítají slabé červánky západu. Zítra (v pondělí) časně ráno obě planety projdou kolem sebe ještě blíže, z některých míst budou před východem vidět pouhé 0,2 stupně od sebe.

Skočte někam do vesmíru: Náhodný generátor APODů

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »