Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země

Uznání: Apollo 8, NASA

Co to vychází za okrajem Měsíce? Země. Asi před 47 lety, v prosinci 1968, letěla posádka Apolla 8 ze Země na Měsíc a zpět. Frank Borman, James Lovell a William Anders byli 21. prosince vyneseni na vrcholu rakety Saturn V, desetkát obletěli Měsíc ve svém velitelském modulu a 27. prosince se vrátili na Zemi. Do seznamu věcí, které se při letu Apolla 8 uskutečnily poprvé patří: první cesta lidí k pozemskému Měsíci, první let raketou Saturn V a první fotografie Země z hlubin vesmíru. Když se velitelský modul Apolla 8 vyhoupnul zpoza odvrácené strany Měsíce, tak posádka mohla díky pohybu po orbitě vidět, jak nad lunárním obzorem vychází Země. Jejich slavný snímek vzdálené modré Země nad měsíčním okrajem byl neocenitelným dárkem světu.

Štítky: Měsíc, Earthrise, Apollo 8


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »