Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země

Uznání: Apollo 8, NASA

Co to vychází za okrajem Měsíce? Země. Asi před 47 lety, v prosinci 1968, letěla posádka Apolla 8 ze Země na Měsíc a zpět. Frank Borman, James Lovell a William Anders byli 21. prosince vyneseni na vrcholu rakety Saturn V, desetkát obletěli Měsíc ve svém velitelském modulu a 27. prosince se vrátili na Zemi. Do seznamu věcí, které se při letu Apolla 8 uskutečnily poprvé patří: první cesta lidí k pozemskému Měsíci, první let raketou Saturn V a první fotografie Země z hlubin vesmíru. Když se velitelský modul Apolla 8 vyhoupnul zpoza odvrácené strany Měsíce, tak posádka mohla díky pohybu po orbitě vidět, jak nad lunárním obzorem vychází Země. Jejich slavný snímek vzdálené modré Země nad měsíčním okrajem byl neocenitelným dárkem světu.

Štítky: Měsíc, Earthrise, Apollo 8


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »