Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země

Uznání: Apollo 8, NASA

Co to vychází za okrajem Měsíce? Země. Asi před 47 lety, v prosinci 1968, letěla posádka Apolla 8 ze Země na Měsíc a zpět. Frank Borman, James Lovell a William Anders byli 21. prosince vyneseni na vrcholu rakety Saturn V, desetkát obletěli Měsíc ve svém velitelském modulu a 27. prosince se vrátili na Zemi. Do seznamu věcí, které se při letu Apolla 8 uskutečnily poprvé patří: první cesta lidí k pozemskému Měsíci, první let raketou Saturn V a první fotografie Země z hlubin vesmíru. Když se velitelský modul Apolla 8 vyhoupnul zpoza odvrácené strany Měsíce, tak posádka mohla díky pohybu po orbitě vidět, jak nad lunárním obzorem vychází Země. Jejich slavný snímek vzdálené modré Země nad měsíčním okrajem byl neocenitelným dárkem světu.

Štítky: Měsíc, Earthrise, Apollo 8


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »