Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Žralok

Uznání a copyright: Maurice Toet

Na Zemi není žádné moře dost velké, aby pojalo mlhovinu Žralok. Zjevení tohoto dravce pro nás ovšem není žádným nebezpečím, jelikož se skládá jen z mezihvězdného plynu a prachu. Temný prach, jako je vidět zde, se trochu podobá cigaretovému kouři a vzniká v chladných atmosférách obřích hvězd. Hmotné hvězdy po svém vyvržení plynem a gravitační rekondenzací mohou svým vysokoenergetickým světlem a rychlými hvězdnými větry ze svých zárodečných mračen vykrajovat složité struktury. Teplo, které přitom vzniká, kalný molekulární mrak odpařuje a také způsobuje, že se rozptyluje přítomný vodík a ten červeně září. My lidé si můžeme při jejich rozpadu užívat představu, že tato velká mračna jsou nějaké nám běžně známé obrazy, stejně jako někdy vnímáme třeba vodní mraky na Zemi. Mlhovina Žralok obsahuje menší prachové mlhoviny jako jsou Lyndova tmavá mlhovina 1235 a Van den Berghovy 149 a 150, měří asi 15 světelných let a leží asi 650 světelných let daleko v souhvězdí ethiopského krále (Cepheus).

Štítky: Prach, Mlhovina Žralok, Mezihvězdná pareidolie


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »