Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Žralok

Uznání a copyright: Maurice Toet

Na Zemi není žádné moře dost velké, aby pojalo mlhovinu Žralok. Zjevení tohoto dravce pro nás ovšem není žádným nebezpečím, jelikož se skládá jen z mezihvězdného plynu a prachu. Temný prach, jako je vidět zde, se trochu podobá cigaretovému kouři a vzniká v chladných atmosférách obřích hvězd. Hmotné hvězdy po svém vyvržení plynem a gravitační rekondenzací mohou svým vysokoenergetickým světlem a rychlými hvězdnými větry ze svých zárodečných mračen vykrajovat složité struktury. Teplo, které přitom vzniká, kalný molekulární mrak odpařuje a také způsobuje, že se rozptyluje přítomný vodík a ten červeně září. My lidé si můžeme při jejich rozpadu užívat představu, že tato velká mračna jsou nějaké nám běžně známé obrazy, stejně jako někdy vnímáme třeba vodní mraky na Zemi. Mlhovina Žralok obsahuje menší prachové mlhoviny jako jsou Lyndova tmavá mlhovina 1235 a Van den Berghovy 149 a 150, měří asi 15 světelných let a leží asi 650 světelných let daleko v souhvězdí ethiopského krále (Cepheus).

Štítky: Prach, Mlhovina Žralok, Mezihvězdná pareidolie


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »