Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Žralok

Uznání a copyright: Maurice Toet

Na Zemi není žádné moře dost velké, aby pojalo mlhovinu Žralok. Zjevení tohoto dravce pro nás ovšem není žádným nebezpečím, jelikož se skládá jen z mezihvězdného plynu a prachu. Temný prach, jako je vidět zde, se trochu podobá cigaretovému kouři a vzniká v chladných atmosférách obřích hvězd. Hmotné hvězdy po svém vyvržení plynem a gravitační rekondenzací mohou svým vysokoenergetickým světlem a rychlými hvězdnými větry ze svých zárodečných mračen vykrajovat složité struktury. Teplo, které přitom vzniká, kalný molekulární mrak odpařuje a také způsobuje, že se rozptyluje přítomný vodík a ten červeně září. My lidé si můžeme při jejich rozpadu užívat představu, že tato velká mračna jsou nějaké nám běžně známé obrazy, stejně jako někdy vnímáme třeba vodní mraky na Zemi. Mlhovina Žralok obsahuje menší prachové mlhoviny jako jsou Lyndova tmavá mlhovina 1235 a Van den Berghovy 149 a 150, měří asi 15 světelných let a leží asi 650 světelných let daleko v souhvězdí ethiopského krále (Cepheus).

Štítky: Prach, Mlhovina Žralok, Mezihvězdná pareidolie


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »