Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zborcený zelený záblesk západu nad Itálií

Uznání a copyright: Paolo Lazzarotti

Byl to úplně zvláštní západ. Jednak se typicky kulaté Slunce jevilo zborcené a s četnými vrstvami. Dále, některé z těchto vrstev byly neobvykle zelené. Slunce bylo pochopitelně v pořádku, jeho podivný vzhled způsobil lom světla zemskou atmosférou. Když jsou vrstvy vzduchu v zemské atmosféře neobvykle teplé, tak se Slunce může jevit zborcené, dokonce vícekrát. Tento jev je obvykle nejsilnější při východu nebo při západu, kdy jsou inverzní vrstvy nad obzorem v odlišných výškách. Různé barvy Slunce mohou být ohýbány výrazně jinak, takže obraz zcela nahoře se v tomto okamžiku jeví zelený, což je jev známý jako zelený záblesk. Snímek nahoře byl pořízen v únoru z Porto Venere v Itálii a v popředí je chrám svatého Petra.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Západ slunce, Italy, Zelený záblesk


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »