Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie M96 z Hubbla

Uznání: ESA/Hubble & NASA and the LEGUS Team; Acknowledgement: R. Gendler

Zdá se, že kolem jádra Messieru 96, na barevném a podrobném portrétu středu tomto krásného vesmírného ostrova, víří prachové pásy. M96 je pochopitelně spirální galaxie, sčítání slabých ramen, která sahají za jasné centrální oblasti, ukazuje, že měří 100 tisíc světelných let, což je zhruba velikost naší vlastní Mléčné dráhy. M96, nebo též NGC 3368, se nachází asi 35 miliónů světelných let daleko a je dominantním členem skupiny galaxií Leo I. Snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Příčina asymetrie M96 není jasná, mohla povstat z gravitační interakce s dalšími galaxiemi skupiny Leo I, ovšem nedostatek difúzní záře uvnitř skupiny ukazuje málo nedávných interakcí. Zkoumáním okrajů snímku lze nalézt galaxie daleko v pozadí.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Spirální galaxie, M96, Hubblův kosmický dalekohled


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »