Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpokládaný globální oceán na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Otáčejí se některé povrchové útvary na Enceladus podobně jako pás dopravníku? Přední interpretace snímků Saturnova nejzajímavějšího měsíce praví, že ano. Tento druh asymetrické tektonické činnosti, který je na Zemi dosti neobvyklý, nejspíš zodpovídá za interní struktury Enceladu, který může obsahovat podpovrchové moře, kde by se mohl vyvinout i život. Obraz nahoře je kompozit z 28 snímků pořízených kosmickou sondou Cassini v roce 2008, hned po průletu kolem tohoto led vyvrhujícího tělesa. Prohlídka snímků ukazuje jasné tektonické posuny, kde se zdá, že se velké části povrchu celé posunuly jedním směrem. Na snímku vpravo je jedno z nejvýraznějších tektonických dělení: asi kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jen malé kmitání Enceladu na jeho dráze kolem Saturnu může znamenat tlumení globální vrstvou podpovrchového oceánu.

S hudbou: Snímky APODu ze srpna 2015.

Štítky: Saturn, Enceladus, Cassini


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »