Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpokládaný globální oceán na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Otáčejí se některé povrchové útvary na Enceladus podobně jako pás dopravníku? Přední interpretace snímků Saturnova nejzajímavějšího měsíce praví, že ano. Tento druh asymetrické tektonické činnosti, který je na Zemi dosti neobvyklý, nejspíš zodpovídá za interní struktury Enceladu, který může obsahovat podpovrchové moře, kde by se mohl vyvinout i život. Obraz nahoře je kompozit z 28 snímků pořízených kosmickou sondou Cassini v roce 2008, hned po průletu kolem tohoto led vyvrhujícího tělesa. Prohlídka snímků ukazuje jasné tektonické posuny, kde se zdá, že se velké části povrchu celé posunuly jedním směrem. Na snímku vpravo je jedno z nejvýraznějších tektonických dělení: asi kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jen malé kmitání Enceladu na jeho dráze kolem Saturnu může znamenat tlumení globální vrstvou podpovrchového oceánu.

S hudbou: Snímky APODu ze srpna 2015.

Štítky: Saturn, Enceladus, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »