Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpokládaný globální oceán na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Otáčejí se některé povrchové útvary na Enceladus podobně jako pás dopravníku? Přední interpretace snímků Saturnova nejzajímavějšího měsíce praví, že ano. Tento druh asymetrické tektonické činnosti, který je na Zemi dosti neobvyklý, nejspíš zodpovídá za interní struktury Enceladu, který může obsahovat podpovrchové moře, kde by se mohl vyvinout i život. Obraz nahoře je kompozit z 28 snímků pořízených kosmickou sondou Cassini v roce 2008, hned po průletu kolem tohoto led vyvrhujícího tělesa. Prohlídka snímků ukazuje jasné tektonické posuny, kde se zdá, že se velké části povrchu celé posunuly jedním směrem. Na snímku vpravo je jedno z nejvýraznějších tektonických dělení: asi kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jen malé kmitání Enceladu na jeho dráze kolem Saturnu může znamenat tlumení globální vrstvou podpovrchového oceánu.

S hudbou: Snímky APODu ze srpna 2015.

Štítky: Saturn, Enceladus, Cassini


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »