Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpokládaný globální oceán na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Otáčejí se některé povrchové útvary na Enceladus podobně jako pás dopravníku? Přední interpretace snímků Saturnova nejzajímavějšího měsíce praví, že ano. Tento druh asymetrické tektonické činnosti, který je na Zemi dosti neobvyklý, nejspíš zodpovídá za interní struktury Enceladu, který může obsahovat podpovrchové moře, kde by se mohl vyvinout i život. Obraz nahoře je kompozit z 28 snímků pořízených kosmickou sondou Cassini v roce 2008, hned po průletu kolem tohoto led vyvrhujícího tělesa. Prohlídka snímků ukazuje jasné tektonické posuny, kde se zdá, že se velké části povrchu celé posunuly jedním směrem. Na snímku vpravo je jedno z nejvýraznějších tektonických dělení: asi kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jen malé kmitání Enceladu na jeho dráze kolem Saturnu může znamenat tlumení globální vrstvou podpovrchového oceánu.

S hudbou: Snímky APODu ze srpna 2015.

Štítky: Saturn, Enceladus, Cassini


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »