Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protuberance na Slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

K východnímu obzoru Slunce 16. září se táhne krajina žhnoucího plazmatu zavěšeného ve smyčkach propleteného magnetického pole. Snímek byl pořízen dalekohledem ze zahrádky přes úzkopásmový filtr ve světle ionizovaného vodíku a je zde vidět obří protuberance vyzvižená nad okraj slunečního kotouče. Vzhledem k velikosti stěny magnetizovaného plazmatu asi 600 000 kilometrů jsou všechny planety Sluneční soustavy malé. I největší plynný obr Jupiter se může honosit průměrem pouhých 143 000 kilometrů a průměr Země je jen asi 12 756 kilometrů. Pro svůj vzhled se tenty typ protuberance nazývá živý plot, ovšem tento enormní útvar není vůbec stabilní a takové velké sluneční protuberance často vybuchují.

Štítky: Slunce, Protuberance, H alpha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »