Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protuberance na Slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

K východnímu obzoru Slunce 16. září se táhne krajina žhnoucího plazmatu zavěšeného ve smyčkach propleteného magnetického pole. Snímek byl pořízen dalekohledem ze zahrádky přes úzkopásmový filtr ve světle ionizovaného vodíku a je zde vidět obří protuberance vyzvižená nad okraj slunečního kotouče. Vzhledem k velikosti stěny magnetizovaného plazmatu asi 600 000 kilometrů jsou všechny planety Sluneční soustavy malé. I největší plynný obr Jupiter se může honosit průměrem pouhých 143 000 kilometrů a průměr Země je jen asi 12 756 kilometrů. Pro svůj vzhled se tenty typ protuberance nazývá živý plot, ovšem tento enormní útvar není vůbec stabilní a takové velké sluneční protuberance často vybuchují.

Štítky: Slunce, Protuberance, H alpha


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »