Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protuberance na Slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

K východnímu obzoru Slunce 16. září se táhne krajina žhnoucího plazmatu zavěšeného ve smyčkach propleteného magnetického pole. Snímek byl pořízen dalekohledem ze zahrádky přes úzkopásmový filtr ve světle ionizovaného vodíku a je zde vidět obří protuberance vyzvižená nad okraj slunečního kotouče. Vzhledem k velikosti stěny magnetizovaného plazmatu asi 600 000 kilometrů jsou všechny planety Sluneční soustavy malé. I největší plynný obr Jupiter se může honosit průměrem pouhých 143 000 kilometrů a průměr Země je jen asi 12 756 kilometrů. Pro svůj vzhled se tenty typ protuberance nazývá živý plot, ovšem tento enormní útvar není vůbec stabilní a takové velké sluneční protuberance často vybuchují.

Štítky: Slunce, Protuberance, H alpha


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »