Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protuberance na Slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

K východnímu obzoru Slunce 16. září se táhne krajina žhnoucího plazmatu zavěšeného ve smyčkach propleteného magnetického pole. Snímek byl pořízen dalekohledem ze zahrádky přes úzkopásmový filtr ve světle ionizovaného vodíku a je zde vidět obří protuberance vyzvižená nad okraj slunečního kotouče. Vzhledem k velikosti stěny magnetizovaného plazmatu asi 600 000 kilometrů jsou všechny planety Sluneční soustavy malé. I největší plynný obr Jupiter se může honosit průměrem pouhých 143 000 kilometrů a průměr Země je jen asi 12 756 kilometrů. Pro svůj vzhled se tenty typ protuberance nazývá živý plot, ovšem tento enormní útvar není vůbec stabilní a takové velké sluneční protuberance často vybuchují.

Štítky: Slunce, Protuberance, H alpha


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »