Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M83: Galaxie tisíce rubínů

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope,
European Southern Observatory - Processing & Copyright: Robert Gendler

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 leží zhruba 12 miliónů světelných let daleko v jihovýchodním cípu velmi dlouhého souhvězdí Hydra. Výrazná spirální ramena protkávají tmavé prachové pásy a modré hvězdokupy, které jí daly populární jméno Jižní větrník. Ovšem červené hvězdotvorné oblasti, které zdobí točitá ramena a jsou na tomto třpytivém kompozitu zvýrazněny, naznačují také další jméno, Galaxie tisíce rubínů. M83 měří asi 40 tisíc světelných let a je členem skupiny galaxií, do které patří také aktivní galaxie Centaurus A. Jádro samotné M83 je jasné v rentgenových energiích, vykazuje vysokou koncentraci neutronových hvězd a černých děr pozůstalých po období překotného vznikání hvězd. Na ostrém kompozitním obrazu jsou také vidět paprsčité hvězdy v popředí z Mléčné dráhy a vzdálené galaxie pozadí. Obrazová data pocházejí z dalekohledu Subaru, z širokoúhlé kamery Evropské jižní observatoře a z Hubblova archívu.

Štítky: M83, Spirální galaxie, Southern Pinwheel


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »